Jak pracować z Programem
Praca z bajkoterapią wymaga praktycznych wskazówek, co do wykorzystania tekstów oraz działań wokół niego. Spróbujemy przekazać Ci tu wszystko, co może pomóc w Twojej pracy i ją ułatwić.
Zajmując się bajkoterapią praktycznie od kilku lat, coraz bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, jak bardzo jest to potrzebna metoda w pracy z dziećmi. Szczególnie w obliczu funkcjonowania dzieci w dzisiejszym świecie, kiedy coraz trudniej dorosłym połapać się w otaczającej ich rzeczywistości, a co dopiero dzieciom.
Bajkoterapia umożliwia dzieciom rozmowę o ich uczuciach i relacjach z rówieśnikami. Zobaczenie – nierzadko trudnych dla nich zjawisk – u innych i przełożenie tego na swoje życie.
O bajkoterapii moglibyśmy pisać jeszcze długo, ale zadaniem Pomocniczka nie są teoretyczne dywagacje na je temat. Bardziej zainteresowanych teorią odsyłamy do książek dr Marii Molickiej „Bajkoterapia” oraz „Biblioterapia i bajkoterapia”. My skupimy się na praktyce.
Wprowadzenie dzieci do zajęć wokół „Opowieści z Pacynkowa” oraz samą pracę z Programem wiążemy z następującymi zagadnieniami - kliknij, jeśli chcesz przeczytać dział:
Wprowadzenie Tomka
"Zasady rączki", czyli budowanie kontraktu
Wstępne ćwiczenia z emocjami
Zasady prowadzenia zajęć
Trudności i ograniczenia
Cechy opowieści terapeutycznej
Zasady pracy z pacynką
Generalnie naszą zasadą jest duża swoboda w podejściu do naszych propozycji. Im mniej będziesz się usztywniać w korzystaniu z nich, tym lepiej. Pamiętaj, że to tylko propozycje – nie musisz ich wszystkich realizować. Kieruj się własnymi potrzebami i intuicją. Nie rób nic na siłę. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię do własnych pomysłów. Zachęcamy do ich wcielania w życie, mimo obaw, które mogą się pojawić.
Daj sobie i dzieciom czas. W naszym panelu jest 12 opowieści. To, co proponujemy do wykonania wokół jednej z nich wymaga min. miesiąca pracy. Nie bez powodu. Nasze teksty dotykają trudnych spraw, które wymagają ułożenia ich w sobie. Poszczególne elementy pracy nad daną opowieścią dobrze jest rozłożyć w czasie. Zwracamy uwagę na możliwość korzystania z innych tekstów o danej tematyce, jeśli takie są dostępne na rynku. Zamieszczamy je w Scenariuszach (plik do pobrania) zamieszczonych w dziale „Propozycje zajęć” .
Jeśli masz jakieś pytania, możesz do nas napisać. Ze względu jednak na natłok pracy, nie możemy gwarantować szybkich odpowiedzi.
Zespół Pacynkowa