Współpraca z rodzicami
W koncepcję naszego Autorskiego Programu Edukacyjnego "Opowieści z Pacynkowa" wpisany jest kontakt z rodzicami. Sugerujemy byś zachęcał/a ich do jego użytkowania. Oczywiście wymaga to od Ciebie przekazywania informacji na temat tego, nad czym aktualnie pracujesz - nad jakim rozdziałem - i ewentualnie wskazówek, co Rodzice mogliby zrobić z dziećmi w domu. Zawsze możesz też dodać własne autorskie wypowiedzi na danym temat, pomysły, sugestie lektur.
Z każdych zajęć przesyłaj rodzicom krótki opis tego, co zrobiłaś/eś (bez wyszczególniania, co które dziecko mówiło), prześlij swoje spostrzeżenia, np. dotyczące szczególnie ciekawych reakcji dzieci. Dołącz zdjęcia prac.
Przy każdej opowieści znajduje się dział pod nazwą "Przekaż rodzicom" - tam zawsze znajdziesz nasze propozycje do korespondencji.
Wydaje nam się, że taki kontakt z Rodzicami jest szczególnie ważny, jeśli jesteś osobą z zewnątrz wobec placówki i przychodzisz do niej tylko na te zajęcia lub pracujesz z grupą/klasą, której nie prowadzisz na co dzień.
Jeśli natomiast jesteś nauczycielem/ką, który/a wprowadza do swojej klasy czy grupy dodatkowy moduł zajęć pod nazwą "Opowieści z Pacynkowa", masz szanse dodatkowo wesprzeć swój wizerunek jako nauczyciela/ki, który/a nie tylko dba o poznawczy rozwój dzieci, ale również emocjonalny i społeczny. Co więcej - wspierasz Rodziców w tym zakresie, dając im dodatkowe narzędzia.
Jakby nie było, warto zawsze napisać, o wprowadzeniu takich zajęć do programu. Podaniu informacji, czym jest bajkoterapia, czemu służą te zajęcia, czemu są poświęcone.
Kontakt z Rodzicami wydaje się - w dzisiejszych czasach - najprościej utrzymywać poprzez maila, ale nie ma przeszkód, abyś także rozdawał/a im swoją korespondencję na papierze lub wywieszał/a na tablicy ogłoszeń. To zależy już tylko do Ciebie. Co ważne jednak, to aby w przekazie nie moralizować, pouczać, a raczej coś tylko zaproponować. Pamiętaj o empatii - wyraź zrozumienie, jak musi im być nieraz ciężko w trudzie wychowania. Rodzice nie mają łatwego życia. Kiedy to wyrazisz, chętniej przyjmą to, co masz do przekazania.
W naszych doświadczeniach w pracy w przedszkolu mamy też moduł wspólnych zajęć z Rodzicami. Przy różnych rozdziałach opisujemy propozycje takich zajęć. Najlepiej, by odbywały się one w soboty. Czas popołudniowy w dzień powszedni, kiedy wszyscy są już zmęczeni, nie wydaje się dobrą opcją.
Na pewno też warto przekazywać Rodzicom indywidualnie informacje dotyczące nietypowych reakcji w czasie zajęć, np. silne poruszenie konkretnego dziecka.
Rodzicom można polecać też teksty terapeutyczne do indywidualnej lektury dla dziecka dotyczące jakiegoś konkretnego problemu. Dołącz wtedy zestaw uwag dotyczących sposobu czytania opowieści terapeutycznej - jest on w pliku na dole.
Zespół Pacynkowa