W naszym myśleniu o zajęciach z dziećmi ważną rolę odgrywa kontakt z Rodzicami. Uważamy, że każdy, kto prowadzi takie zajęcia, powinien przynajmniej raz w miesiącu przekazywać Rodzicom informacje o tematyce zajęć oraz sugestie dodatkowych lektur, tematów rozmów czy zabaw. Poniżej podajemy treść przykładowego maila odnoszącego się tego, co robimy na zajęciach.
Zachęcamy również do organizacji wspólnych zajęć dla Rodziców i dzieci. W tym rozdziale w scenariuszach prezentujemy takie zajęcia dotyczące spotkania z obcą osobą.
Więcej na powyższe tematy znajdziesz w Pomocniczku w dziale Współpraca z rodzicami. Poniżej nasze sugestie co do kontaktu dotyczące Opowieści V-ej.
"Cień pirata"
Informacje dla rodziców
Wydaje się, iż w temacie odmawiania ważne jest zwracanie uwagi rodzicom, iż dziecko uczy się odmawiać, jeśli w najbliższym otoczeniu ma przestrzeń - niepozbawioną granic - by mówić "nie". Warto podsuwać rodzicom artykuły, w których rodzice mogą odnaleźć wskazówki dotyczące tej problematyki.
Przy tej okazji przypominamy, że nauczyciele mają obowiązek informowania rodziców o prawnym zakazie bicia dzieci oraz używania przemocy psychicznej - w każdej formie - oraz informowania o przypadkach naruszania dziecięcej cielesności i granic odpowiednich służb pomocy społecznej.
Rodzice stosują przemoc ze względu na bezsilność oraz własne deficyty. Sami w tej sytuacji potrzebują pomocą, dlatego placówka edukacyjna powinna informować z jednej strony o przyczynach stosowania przemocy wobec dziecka przez dorosłych i tym samym wskazywać miejsca, gdzie taka dorosła osoba może szukać pomocy dla siebie. W ten sposób pomaga również dziecku. Takie informacje powinny być wywieszone w widocznym miejscu w placówce.
Zajęcia o odmawianiu mogą być również dobrym pretekstem do przekazywania informacji na ten temat rodzicom. Pamiętaj jednak, by unikać moralizowania czy strofowania. Stawianie granic i ich egzekwowanie jest trudną sztuką. Sam/a najlepiej o tym wiesz. W przekazach staraj się wspierać rodziców emocjonalnie – ich uczucia bezsilności czy złości wobec zachowań dzieci są normalne. Z drugiej strony wskazuj konkretne narzędzia do radzenia sobie z problemem. Pisz też o tym, iż bunt dziecka jest naturalną rekcją. Dobrze jest go przyjąć, co nie oznacza, że zawsze zgadzamy się na formy buntu czy musimy ustępować.
W przykładowej korespondencji możesz zobaczyć, jak my dzielimy się naszymi przemyśleniami w tym zakresie.
Inne działania, które warto wykonać to:
- przekaż tekst „Cień pirata” – napisz, dlaczego był czytany, podpowiedz, co Rodzice mogą jeszcze zrobić w domu;
- przekaż zdjęcia prac dzieci lub zorganizuj wystawę prac;
- przekaż informacje o dostępnej literaturze o odmawianiu oraz innych tekstach terapeutycznych do czytania w domu - znajdziesz to również w pliku do pobrania poniżej;
- zorganizuj wspólne zajęcia o odmawianiu, mogą one dotyczyć - jak my proponujemy - spotkania z obcym lub innych zajęć, na których i dorośli i dzieci mogą zobaczyć, że odmawianie jest ok.
Oczywiście możesz pisać o wielu innych kwestiach, które pojawiły się na zajęciach, jednak nie informuj o zachowaniach konkretnych dzieci w zbiorowym mailu.
Zajrzyj do Pomocniczka, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego uważamy, że praca z Rodzicami jest ważna.
Zespół Pacynkowa