Praca z emocjami to trudny kawałek. Nie tylko dla dziecka, również dla nas, dorosłych. Bywa, że przy takich rozmowach okazuje się, że sami nie radzimy sobie z pewnymi uczuciami.
W naszym Pomocniczku znajdziecie – mamy nadzieję – wiele ogólnych wskazówek, jak sobie z tym radzić. Przy każdym tekście natomiast zamieszczamy bardziej szczegółowe propozycje, jak przygotować się do pracy z dziećmi/dzieckiem przy konkretnym temacie.
W tym przypadku chodzi o problem odmawiania.
Taka praca może Ci pomóc nie tylko przyjrzeć się sobie w obliczu tej konkretnej sytuacji, ale również zbierzesz materiał do ewentualnej pracy z dziećmi. Może będziesz mniej zaskoczony/a ich wypowiedziami, łatwiej będzie Ci reagować.
Zadanie to służy także oswojeniu uczuć, które pojawiają się w sytuacjach odmawiania. Pamiętaj, że w emocjach nie ma nic złego. Możemy, a nawet powinniśmy ją odczuwać. Ważne jest jednak, jak sobie z nimi radzimy, jak nasze uczucia wyrażamy. Nasze propozycje służą temu, aby się tego nauczyć.
Sytuacja odmawiania zawiera w sobie także problematykę tzw. "złego dotyku". W naszym Programie nie zajmujemy się tym zagadnieniem w kontekście stricte terapeutycznym. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z doświadczeniem molestowania seksualnego konieczne są szczególne i profesjonale działania terapeutyczne. Jeśli było tak w Twoim przypadku lub Twoich podopiecznych, koniecznie zgłoś się do specjalisty.
Natomiast w przypadku braku takich doświadczeń, każda rozmowa o odmawianiu może mieć charakter profilaktyczny i uczący zachowań w sytuacji, kiedy ktoś narusza nasze granice.
W poniższym pliku znajdziesz materiały do pracy ze sobą. Wydaje nam się, że byłoby cenne, aby przejrzeć je i wykonać, zanim zaczniesz rozmowę z dzieckiem/dziećmi.
Zespół Pacynkowa