W naszym myśleniu o zajęciach z dziećmi ważną rolę odgrywa kontakt z Rodzicami. Uważamy, że każdy, kto prowadzi takie zajęcia, powinien przynajmniej raz w miesiącu przekazywać Rodzicom informacje o tematyce zajęć oraz sugestie dodatkowych lektur, tematów rozmów czy zabaw. Poniżej podajemy treść przykładowego maila odnoszącego się tego, co robimy na zajęciach.
Zachęcamy również do organizacji wspólnych zajęć dla Rodziców i dzieci.
Więcej na powyższe tematy znajdziesz w Pomocniczku w dziale Współpraca z rodzicami. Poniżej nasze sugestie co do kontaktu dotyczące Opowieści III-ej.
Sekret
Informacje dla rodziców
Jak już zwracaliśmy uwagę wcześniej, przy tym temacie kształtują się dwa pola zagadnień, którymi można się zająć - bezpieczne zachowanie oraz kwestie związane z dzieleniem się trudnymi sekretami oraz proszeniem o pomoc.
Pierwszy aspekt - bezpieczne zachowania - jest b. dobrym momentem na rodzicielską edukację oraz wspólne zajęcia. Polecamy przekazanie rodzicom zaproponowanych przez nas zasad bezpieczeństwa. Znajdziesz je tu w pliku do pobrania. Ciekawie też sprawdzają się wspólne zajęcia o spotkaniu z obcym lub sytuacji zgubienia się. Jest to okazja do edukacji i Rodziców, i dzieci nie tylko w ramach uczenia określonych zachowań, ale też komunikacji. Zachęcamy do organizacji takich zajęć. Przykład jednego ich modułu pokazujemy w scenariuszach.
Co do drugiego zagadnienia - trudne tajemnice i sekrety - ważne jest, by w przekazie z zajęć zwrócić uwagę Rodzicom, jak budować kontakt z dzieckiem, aby traktowało nas/ich jako osobę godną zaufania.
Sugerujemy, byś w swojej korespondencji do Rodziców – najlepiej w kilku krótkich informacjach:
- napisał/a, czego ten blok zajęć dotyczy – możesz wykorzystać informacje z działu „O problemie”;
- przekazał/a tekst „Sekretu” – napisz, dlaczego był czytany, podpowiedział/a, co Rodzice mogą jeszcze zrobić w domu (tekst przykładowego maila dotyczącego tego działania znajdziesz w pliku do pobrania poniżej);
- przekazał/a zdjęcia prac dzieci;
- poinformował/a, jakie metody radzenia sobie z trudnymi sekretami wypracowałaś/eś i zachęcił/a do ich realizacji także w domu;
- podkreślił/a wagę właściwej komunikacji z dzieckiem, która wpływa na budowę relacji i zaufania; pomysły na korespondencję możesz zaczerpnąć z Pomocniczka;
- przekazał/a informacje dotyczące tzw. bezpiecznych zachowań dziecka - pomocny będzie nasz plik Bezpieczne zachowania - do pobrania tutaj;
- przekazał/a informacje o dostępnej literaturze w zakresie tego tematu - znajdziesz to również w pliku do pobrania poniżej.
Oczywiście możesz pisać o wielu innych kwestiach, które pojawiły się na zajęciach, jednak nie przekazuj informacji o konkretnych dzieciach w zbiorowym mailu.
Zespół Pacynkowa