W naszym myśleniu o zajęciach z dziećmi ważną rolę odgrywa kontakt z Rodzicami. Uważamy, że każdy, kto prowadzi takie zajęcia, powinien przynajmniej raz w miesiącu przekazywać Rodzicom informacje o tematyce zajęć oraz sugestie dodatkowych lektur, tematów rozmów czy zabaw. Poniżej podajemy treść przykładowego maila odnoszącego się do tego, co robimy na zajęciach.
Zachęcamy również do organizacji wspólnych zajęć dla Rodziców i dzieci.
Więcej na powyższe tematy znajdziesz w Pomocniczku w dziale Współpraca z rodzicami. Poniżej nasze sugestie co do kontaktu dotyczące Opowieści IX.
W RYTMIE CZA-CZA
Informacje dla rodziców
Warto zwrócić uwagę Rodzicom, że zadaniem zarówno ich, jak i nauczycieli jest wspieranie dziecka, pokazanie, że w nie wierzymy, stwarzanie sytuacji, w których będzie mogło się sprawdzić, uczenie dziecka samodzielności stosownie do wieku, pokazanie mu jego silnych stron.
Sugerujemy, byś w swojej korespondencji do Rodziców – najlepiej w kilku krótkich informacjach:
- napisał/a, czego ten blok zajęć dotyczy – możesz wykorzystać informacje z działu „Krótko o problemie”;
- przekazał/a tekst „W rytmie cza – cza” – napisz, dlaczego był czytany, podpowiedział/a, co Rodzice mogą jeszcze zrobić w domu (tekst przykładowego maila dotyczącego tego działania znajdziesz w pliku do pobrania poniżej);
- przekazał/a zdjęcia prac dzieci;
- poinformował/a, jak Ty radzisz sobie z budowaniem wiary we własne możliwości u swoich podopiecznych i zachęcił/a, by Rodzice korzystali z Twoich pomysłów; im bardziej zbliżone będą Twoje i Rodziców działania wychowawcze, tym większa szansa na sukces;
- przekazał/a informacje o dostępnej literaturze na ten temat oraz innych tekstów terapeutycznych do czytania w domu - znajdziesz je również w pliku do pobrania poniżej.
Oczywiście możesz pisać o wielu innych kwestiach, które pojawiły się na zajęciach, jednak nie przekazuj informacji o konkretnych dzieciach w zbiorowym mailu.
W tym bloku praktycznie każde zaproponowane przez nas zajęcia można poprowadzić jako wspólne zajęcia z Rodzicami i dziećmi. Zajrzyj do Pomocniczka, aby dowiedzieć się, dlaczego uważamy, że praca z Rodzicami jest ważna
Zespół Pacynkowa