Zanim zaczniesz wprowadzać nasze poniższe sugestie w życie, zapoznaj się z Pomocniczkiem. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące korzystania z tego działu.
BRZYDKA RĘKA
o czym można porozmawiać, co można zrobić
Wg nas możesz wykonać z dzieckiem wszystkie podane przez nas propozycje ćwiczeń bez względu na to, jakie są doświadczenia Twojego dziecka w odniesieniu do tego problemu – czy jest dzieckiem odrzucanym w grupie, czy nie ma takich doświadczeń, czy może w jego grupie/klasie są inne osoby, które są odrzucane. Koniecznie jednak przeczytaj dział Krótko o problemie, zanim zaczniesz wykonywać poniższe ćwiczenia.
Propozycje tematów rozmów i działań do części I
- Przed lekturą możesz przygotować zdjęcia różnych osób, np. z innym kolorem skóry, otyłych, b. wysokich z jakimś defektem fizycznym (np. brak ręki, poparzenie). Pokaż je dziecku i zapytaj, jak sądzi, jak te osoby czują się w swojej klasie, grupie., miejscu pracy. Nie oceniaj, nie neguj. Posłuchaj.
- Zachęć dziecko do opowiedzenia, co jest w nim takie, jak u większości osób, a co inne niepowtarzalne. Sam też opowiedz o sobie. Np. mamy głowę jak wszyscy lub ręce, ale mam rzadki kolor włosów.
- Przeczytajcie część I historii „Brzydka ręka”. Porozmawiaj o uczuciach różnych bohaterów opowiadania, przede wszystkim Artura, Tomka, ale również Wojtka czy Łukasza. Przypominamy o ikonach z emocjami dołączonych do naszego Programu - mogą pomóc nazwać emocje.
- Wymyślcie kilka sposobów jak można by pomóc Arturowi odnaleźć się w grupie?
- Opowiedz dziecku, o różnych „innych” z Waszej rodziny lub przyjaciołach, osobach niekonwencjonalnych a przez to ciekawych, wartych lepszego poznania. Może warto odwiedzić z dzieckiem taką osobę? Przeprowadzić z nią wywiad, który będzie można przedstawić dzieciakom w szkole/przedszkolu? Dołączyć zdjęcia lub rysunki.
- Narysujcie słońce z kilkoma promieniami, niech dziecko nazwie kilka promieni imionami swoich przyjaciół, kolegów. Obok imion wpiszcie czym dana osoba się wyróżnia, np. nosi okulary, ma piegi, nie ma rodzeństwa, jakieś hobby...itp.. W środku słońca wpiszcie to co łączy dzieci, np. lubią podobne filmy, książki, jazdę na rowerze, nie lubią sprzątać, itp. Dziecko może wpisać siebie jako jeden z promyczków. Podobne słoneczko możecie wspólnie zrobić dla swojej rodziny.
Propozycje tematów rozmów i działań do części II
- Wypiszcie na karteczkach (narysujcie) 3 rzeczy, których nie umiecie robić. Porozmawiajcie o tym. Czy łatwo jest rozmawiać o tym, czego się nie umie? Co się wtedy czuje? Po rozmowie narysujcie, co umiecie robić.
- Inny wariant powyższego ćwiczenia: narysuj kontur postaci, która jest przedzielona na pół dla każdego z Was. W prawej części wpisujecie swoje mocne strony, w lewej części swoje słabe strony.
- Wykonajcie dwie pogodne laurki– jedną dla osoby, którą dziecko zna bardzo dobrze i często się razem bawi, a drugą dla osoby, z którą bawi się najrzadziej i o której wie najmniej. Laurki należy oczywiście wręczyć adresatom.
- Wyszukajcie wspólnie w Internecie, prasie informacji o osobie niepełnosprawnej, która żyje w naszym świecie i odnosi sukcesy w sporcie, bądź dokonała rzeczy niezwykłej nawet dla sprawnego człowieka.
- Każdy w rodzinie niech wykona „Herb unikalności” dla innej osoby, np. mama dla taty, a tata dla syna, który będzie prezentował cechy i informacje o osobie charakterystyczne tylko dla niej.
- Pamiętaj o ćwiczeniu graficznym dostępnym tutaj oraz o wykorzystania naszej ilustracji do tekstu.
PAMIĘTAJ:
- Wzmacniaj poczucie własnej wartości dziecka poprzez dawanie mu możliwości prezentacji swoich mocnych stron.
- Dawaj mu swoją akceptację dla tego, że czegoś nie potrafią.
- Dawaj mu możliwość poczucia, czym jest szacunek dla innych, tolerancja.
- Pokazuj różnice jako coś pozytywnego.
- Nie krytykuj przy dziecku: odmiennych orientacji seksualnych, narodowości, statusu materialnego czy religii, płci i sprawności fizycznej lub psychicznej.
- Unikaj etykietowania: grzeczny – niegrzeczny, zły – dobry.
- Krytykuj niewłaściwe zachowanie, nie osobę.
Oto inne teksty literackie poświęcone tematyce odrzucenia:
- Doris Brett „Bajki, które leczą cz 2” - rozdział „Dokuczanie - jak temu zaradzić”
- Elżbieta Zubrzycka „Tajemnica Michasia”
- Erika Meyer-Gritza „Jakub pogromca strachu” - rozdział „Reportaż Marcina”
- Kwon Jeong-saeng „Psia kupa”
- Linde von Keyserlingk „Opowieści przeciwko lękom”
- Karolina Święcicka „Baśniowe mikstury” - rozdział „O Benku, czerwonej ciężarówce i szalonych wyścigówkach”
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel seria Plastelinek „Każdy jest inny”
- Maria Molicka „Bajki terapeutyczne część II” - rozdział „Karolina w krainie baśni”
- Paulette Bourgeois, Brenda Clark „Franklin i kask rowerowy”
- „Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać” - Agnieszka Tyszka „Emilka i Trampkowa Księżniczka”
- Maria Molicka „Bajki terapeutyczne” - rozdział „Dziewczynka z obrazka”
- Anna Mikita „Opowiadania terapeutyczne” - rozdział „Dlaczego ja nie”
- Erika Meyer-Glitza „Kiedy Pani Złość przychodzi z wizytą” - rozdział „Gruby Filip"
- Eliza Piotrowska „Żółte kółka. Mam na imię inna”
- Elisabeth Zollem „Teraz twoja kolej”
- David McKee „Elmer”
Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania - napisz do nas lub skorzystaj z porady.
Zespół Pacynkowa