Praca z emocjami to trudny kawałek. Nie tylko dla dziecka, również dla nas, dorosłych. Bywa, że przy takich rozmowach okazuje się, że sami nie radzimy sobie z pewnymi uczuciami.
W naszym Pomocniczku znajdziecie – mamy nadzieję – wiele ogólnych wskazówek, jak sobie z tym radzić. Przy każdym tekście natomiast zamieszczamy bardziej szczegółowe propozycje, jak przygotować się do pracy z dziećmi/dzieckiem przy konkretnym temacie.
W tym przypadku chodzi o problem rozstawania się.
Słowo „rozstanie” może mieć wiele znaczeń. Nie mówimy tu o rozstaniu w rozumieniu rozstania pary czy trwałej utraty kogoś. W naszym module odwołujemy się przede wszystkim do jego znaczenia jako utraty kontaktu z kimś, na kim nam zależy, z kim jesteśmy w silnej relacji emocjonalnej. Kiedy dzieje się to na określony czas, w sytuacji mniejszej lub większej konieczności.
Taka praca może Ci pomóc nie tylko przyjrzeć się sobie w obliczu tej konkretnej sytuacji, ale również zbierzesz materiał do ewentualnej pracy z dziećmi. Może będziesz mniej zaskoczony/a ich wypowiedziami, łatwiej będzie Ci reagować.
Zadanie to służy także oswojeniu uczuć, które pojawiają się w sytuacjach rozstań. Pamiętaj, że w emocjach nie ma nic złego. Możemy, a nawet powinniśmy ją odczuwać. Ważne jest jednak, jak sobie z nimi radzimy, jak nasze uczucia wyrażamy. Nasze propozycje służą temu, aby się tego nauczyć.
W poniższym pliku znajdziesz materiały do pracy ze sobą. Wydaje nam się, że byłoby cenne, aby przejrzeć je i wykonać, zanim zaczniesz rozmowę z dzieckiem/dziećmi.
Zespół Pacynkowa