W załączonym pliku znajdziesz ćwiczenie "Czego się boję?" Naszą sugestię, w którym momencie je wykorzystać znajdziesz w dziale Propozycje zajęć. Wydrukuj je - dla każdego dziecka, również siebie, jeśli chcesz wykonywać ćwiczenie. Wytnijcie karteczki wzdłuż kropek.
Zanim zaczniesz rozmawiać, ustal z dziećmi, jak rozumiecie symboliczne obrazki. Dziecko nie musi ich rozumieć tak jak Ty, nie muszą być to wspólne ustalenia, ale ważne jest, abyście wiedzieli, jak je rozumiecie. Nasze propozycje znaczeń to - poczynając od pszczółki:
- owady
- potwory
- burza
- psy lub ogólnie zwierzęta
- duchy
- lekarz, szczepionka, zabiegi
- ciemność
- bycie samemu
- hałas
- piwnica lub inne tajemnicze miejsca
Możecie też dorysować propozycje z własnymi pomysłami. Przy okazji omawiania symboliki możesz rozmawiać z dziećmi, czego się boją, a czego nie.
A oto nasze propozycje ćwiczeń z wykorzystaniem kartoników.
- Przygotuj tyle kartoników, ile jest dzieci. Potasuj karteczki i połóż przed dziećmi białą części do góry. Każde dziecko odkrywa kartę i mówi, czy się boi danego elementu, czy nie i dlaczego. Można opowiedzieć krótką przygodę z tym związaną.
- Rozdajesz dzieciom kartki A3. Należy podzielicie je na trzy części - Bardzo się boję, Nie boję się, Czasem się boję, czasem nie (najlepiej w formie kolumn). Kartoniki dzieci przyklejają zgodnie ze swoimi odczuciami i podanymi hasłami.
- Każdą karteczkę przyklejamy na kartce A4 tak, aby dorysować do niej większe otoczenie - do wyboru: w sytuacji, kiedy chcemy pokazać, jak ktoś się tego boi lub - jak sobie z tym radzi. Np. naklejamy ducha, a obok rysujemy dziecko, które się z niego śmieje lub zaprasza do zabawy. Na innej - dziecko obok ducha krzyczy przerażone.
- Losujemy karteczki i odgrywamy scenki związane z ich symboliką. W takiej zabawie może wziąć udział pacynka.
Zespół Pacynkowa